Ljekara porodične medicine lani u Republici Srpskoj promijenilo je ili je prvi put izabralo oko 63.000 osiguranih lica, dok je u 2016. taj broj oko 52.100 osiguranih.
Podaci su ovo Fonda za zdravstveno osiguranje RS.
“Najveći broj promjena obavljen je u redovnom terminu predviđenom za promjene ljekara, od oktobra do kraja decembra, kada osiguranici ne navode razloge promjena. Pored toga, veliki broj osiguranika se prvi put registrovao u tim porodične medicine”, potvrdili su iz Fonda.
Naime, u 2017. godini se 19.000 osiguranika prvi put registrovalo u tim porodične medicine, a u taj broj spadaju i novorođenčadi, kao i lica koja do tada nisu bila uopšte registrovana.
“Među češćim razlozima promjene doktora koje su osiguranici navodili su prestanak rada izabranog doktora na duži period, te promjene mjesta prebivališta”, kazali su iz Fonda.
Dodaju da u redovnom periodu za promjene, od 1. oktobra do kraja decembra, tim porodične medicine promijenilo je 25.890 osiguranika. Ostali broj je u periodu mimo toga.
“Ovaj broj je veći za 7.420 u odnosu na isti period 2016. godine kada je 18.470 osiguranika promijenilo porodičnog ljekara”, pojasnili su iz Fonda.
Dodaju da u periodu od 1. oktobra do kraja decembra svake godine osiguranici imaju mogućnost da promijene svog izabranog doktora porodične medicine, kao i pedijatra ili ginekologa na jednostavan način, bez navođenja razloga promjene.
U ovom periodu i procedura promjene je jednostavnija, a potrebno je da osiguranici popune odgovarajuće obrasce kod novoizabranog doktora i da ih ovjere u Fondu.
Ističu da je procedura promjene mimo redovnog perioda komplikovanija iz razloga što Fond početkom svake godine ugovara primarnu zdravstvenu zaštitu sa domovima zdravlja upravo na osnovu broja registrovanih osiguranika u jednom domu zdravlja i od toga zavisi i koliko će koji dom zdravlja dobiti sredstava od Fonda.
Draško Kuprešak, predsjednik Udruženja doktora porodične medicine RS, kazao je da mnogi domovi zdravlja u RS nisu uspjeli da implementiraju koncept porodične medicine u totalnom kapacitetu, pa ne čudi da pacijenti mijenjaju timove.
“Neki od ključnih razloga za promjene su nezadovoljstvo pacijenta načinom rada doktora, zatim gužve, ali i neadekvatnost u radu domova zdravlja”, kazao je Kuprešak.
Naveo je i da mnogo pacijenata mijenja tim porodične medicine zbog promjene sredine.
Banjalučanka Marija S. kaže da je svoju doktoricu promijenila jer je bila “nepristupačna”.
“Za svakog pacijenta je bitna komunikacija sa doktorima, ali ja sa svojim ljekarom nisam uspjela ostvariti dobru. Imala sam osjećaj da svaki put želi da me se brzo riješi, uz par šturih informacija o mom zdravstvenom stanju”, kazala je ona.
nezavisne.com